Krótkowzroczność inaczej zwana miopią. Jest to wada wzroku, która polega na bardzo wyraźnym widzeniu przedmiotów znajdujących się blisko oka. Z kolei przedmioty oddalone stają się automatycznie zamazane. W przeciwieństwie do dalekowzroczności wada ta ujawnia się dość szybko.
Jakie są przyczyny krótkowzroczności?
Krótkowzroczność jest wadą genetyczną. Jeśli rodzic jest krótkowidzem istnieje prawdopodobieństwo uwydatnienia również tej wady w przypadku dzieci. Wady krótkowzroczności pojawiają się dość wcześnie. Mogą pojawiać się we wczesnym etapie dzieciństwa. U dziecka można dość szybko rozpoznać tego typu wadę, wystarczy je dobrze obserwować. Często krótkowzroczność uwydatnia się poprzez częste mrużenie oka. Należy pilnować, aby dziecko nie siedziało zbyt blisko komputera, czy telewizora. Warto powyższe formy spędzania czasu wolne znacznie ograniczyć. Zadaniem nauczyciela w szkole jest również przestrzeganie pewnego rodzaju procedur w tym aspekcie, np. dziecko nie powinno siedzieć blisko tablicy w klasie.
Główne przyczyny krótkowzroczności
Na pewno niejeden z nas często słyszał chociażby od swoich rodziców, aby nie siedzieć zbyt blisko komputera lub telewizora. Zbyt długie używanie laptopa czy tabletu może również być jedną z przyczyn określających krótkowzroczność. Dlatego też zaleca się robienie małych przerw w pracy biurowej. Warto udać się nawet na spacer. Charakterystyczne w przypadku miopii jest przede wszystkim wpadanie do oka promieni, które źle się ogniskują. Do domowych metod, które pozwolą w lekkim stopniu zniwelować wadę wzroku, zaliczyć można także stosowanie odpowiedniej diety, stosowanie leków, oraz ćwiczenia na oczy. Można także stosować w ciągu dnia odprężające, żelowe opaski na oczy. Są bardzo odprężające. Pamiętajmy także, aby w procesie leczenia nie kierować się tanimi rzeczami. Na pewno nie wolno korygować wady poprzez okulary niewiadomego pochodzenia zakupione na pobliskim targu. Jeśli kupujemy okulary, to muszą być one zgodne z ich przeznaczeniem. Okulary zakupione na własną rękę na pewno przysporzą nam sporo kolejnych problemów. Mogą pogłębić tylko naszą wadę wzroku lub spowodować inne choroby jak np. jaskrę. Dobre okulary dostępne są tylko i wyłącznie na receptę i w tym przypadku decyduje lekarz.